CLAT Maths Questions with Solutions 2025 - Quantitative Techniques Questions
CLAT Maths Questions with Solutions - Regarding CLAT preparation, the Quantitative Techniques portion is frequently overlooked, despite its great importance for future law students. Even though it only carries 10% weightage but still an important part of the CLAT entrance exam. Chapters like Percentage, Ratio and Preparation, Average, Profit and Loss, Time and Work, Pipes and Cisterns, and Simple and Compound Interest are included in the Quantitative Techniques section. Students being admitted into esteemed law schools can be greatly increased by performing well in quantitative techniques questions for the CLAT exam. The competitive nature of this section necessitates excellence to distinguish yourself from your peers.Additionally, you can download the quantitative techniques for CLAT pdf using the link below for additional practice.
Download - 100+ CLAT Quantitative Techniques Questions with Answers and Detailed Solutions by Careers360
Moreover, acquiring proficiency in CLAT Quantitative Techniques is not just limited to mathematics; it also develops critical abilities such as deductive reasoning, critical thinking, and data interpretation—all of which are necessary for a prosperous legal profession. Other benefits include efficient time management and the confidence that comes from doing well in a part you are familiar with. The key to succeeding in this field is to practise regularly and have a firm understanding of the concepts. It can done by giving mock tests regularly from the CLAT Maths book referred by your teachers or you can download the practice eBook of CLAT Quantitative Techniques Questions with Answers pdf. This eBook contains CLAT Maths questions with solutions.Also, students can ask for help when necessary. With all of these consistent and focused efforts, students can embrace the Quantitative Techniques section. Please remember, it's an essential first step to success in the CLAT 2025 and beyond.
CLAT Maths Questions with Solutions
Let's understand the concept better by solving CLAT Maths questions with solutions. But first, let's look at last previous year's Quantitative Techniques questions with detailed solutions.
Passage 1 (CLAT 2024)
Direction
A survey was conducted about the population of a particular region having working population of three lacs and information was collected about self-employed persons, capital wage workers, regular salaries employees of both urban and rural areas of the region. Self-employment is a key source of income in both rural and urban arses but it is more prevalent in rural areas (56% of the rural population) than in urban areas (40% of the urban population). Rural population was 48% of the total population. Regular salaried workers in urban areas were 48% of the urban population whereas in rural areas, regular salaried workers constituted 12% of the rural population. During he survey, the casual wage workers: were found to be more common in rural areas than in urban areas. Casual wage workers in rural areas were 32% of the rural population whereas it was 12% of the urban population. in urban areas.
Based on the above information, answer the following question.
Question:- If urban population of the region increased from 52% to 56% and percertage of self employed in urban region remains same, then number of self employed people in urban areas are:
A. 66840
B. 68640
C. 62700
D. 67200
Correct Answer - Option D
Explanation
Rural areas population = 48% of 300000 = 144000
Urban population = 52% of 300000 = 156000
Self-employed in rural areas = 56% of 144000 = 80640
Self -employed in urban areas = 40% of 156000 = 62400
Regular salaried in urban areas = 48% of 156000 = 74880
Regular salaried in rural areas = 12% of 144000 = 17280
Casual wage workers in rural areas = 32% of 144000 = 46080
Casual wage workers in urban areas = 12% of 156000 = 18720
Rural=144000 | Urban = 156000 | |
Self-employed | 80640 | 62400 |
Casual wages workers | 46080 | 18720 |
Regular salaries | 17280 | 74880 |
The number of self-employed people in urban areas now =40% of 56% of 300000 = 67200
Q2.Question:- What is the total number of regular salaried employees of the region?
A. 90216
B. 91260
C. 92160
D. 96210
Correct Answer - Option C
Explanation
Rural areas population = 48% of 300000 = 144000
Urban population = 52% of 300000 = 156000
Self-employed in rural areas = 56% of 144000 = 80640
Self -employed in urban areas = 40% of 156000 = 62400
Regular salaried in urban areas = 48% of 156000 = 74880
Regular salaried in rural areas = 12% of 144000 = 17280
Casual wage workers in rural areas = 32% of 144000 = 46080
Casual wage workers in urban areas = 12% of 156000 = 18720
Rural=144000 | Urban = 156000 | |
Self-employed | 80640 | 62400 |
Casual wages workers | 46080 | 18720 |
Regular salaries | 17280 | 74880 |
Total regular salaried employees in the given region = 17280 + 74880 = 92160
Q3.What is the percentage of regular salaried employees in rural areas corresponding it the number of casual wage workers in urban areas?
A. 72.3%
B. 79.8%
C. 88.7%
D. 92.3%
Correct Answer - Option D
Explanation
Rural areas population = 48% of 300000 = 144000
Urban population = 52% of 300000 = 156000
Self-employed in rural areas = 56% of 144000 = 80640
Self -employed in urban areas = 40% of 156000 = 62400
Regular salaried in urban areas = 48% of 156000 = 74880
Regular salaried in rural areas = 12% of 144000 = 17280
Casual wage workers in rural areas = 32% of 144000 = 46080
Casual wage workers in urban areas = 12% of 156000 = 18720
Rural=144000 | Urban = 156000 | |
Self-employed | 80640 | 62400 |
Casual wages workers | 46080 | 18720 |
Regular salaries | 17280 | 74880 |
Required % = (17280/18720) x 100 = 92.3%
Q4.If 60% of the total working population of the region were self-employed in rural areas and 40% of the total population were self-employed in urban areas, then what is the ratio of rural self-employed to urban self-employed?
A. 2:3
B. 3:2
C. 13:18
D. 18:13
Correct Answer - Option B
Explanation
Rural areas population = 48% of 300000 = 144000
Urban population = 52% of 300000 = 156000
Self-employed in rural areas = 56% of 144000 = 80640
Self -employed in urban areas = 40% of 156000 = 62400
Regular salaried in urban areas = 48% of 156000 = 74880
Regular salaried in rural areas = 12% of 144000 = 17280
Casual wage workers in rural areas = 32% of 144000 = 46080
Casual wage workers in urban areas = 12% of 156000 = 18720
Rural=144000 | Urban = 156000 | |
Self-employed | 80640 | 62400 |
Casual wages workers | 46080 | 18720 |
Regular salaries | 17280 | 74880 |
Required ratio = 60 : 40 = 3:2
Q5.By what percentage the number of self-employed workers in rural areas is more than the number of self-employed workers in urban areas?
A. 29.23
B. 33.24
C. 35.01
D. 34.32
Correct Answer - Option A
Explanation
Rural areas population = 48% of 300000 = 144000
Urban population = 52% of 300000 = 156000
Self-employed in rural areas = 56% of 144000 = 80640
Self -employed in urban areas = 40% of 156000 = 62400
Regular salaried in urban areas = 48% of 156000 = 74880
Regular salaried in rural areas = 12% of 144000 = 17280
Casual wage workers in rural areas = 32% of 144000 = 46080
Casual wage workers in urban areas = 12% of 156000 = 18720
Rural=144000 | Urban = 156000 | |
Self-employed | 80640 | 62400 |
Casual wages workers | 46080 | 18720 |
Regular salaries | 17280 | 74880 |
Required % =(80640-62400) x 100/62400 =29.23%
Q6.What is the ratio of urban and rural working population?
A. 12:13
B. 11:12
C. 13:12
D. 3:8
Correct Answer - Option C
Explanation
Rural areas population = 48% of 300000 = 144000
Urban population = 52% of 300000 = 156000
Self-employed in rural areas = 56% of 144000 = 80640
Self -employed in urban areas = 40% of 156000 = 62400
Regular salaried in urban areas = 48% of 156000 = 74880
Regular salaried in rural areas = 12% of 144000 = 17280
Casual wage workers in rural areas = 32% of 144000 = 46080
Casual wage workers in urban areas = 12% of 156000 = 18720
Rural=144000 | Urban = 156000 | |
Self-employed | 80640 | 62400 |
Casual wages workers | 46080 | 18720 |
Regular salaries | 17280 | 74880 |
Required ratio: 156000:144000=13:12
Also check - CLAT Legal Reasoning Questions with Answer
We have already solved the CLAT's previous year's questions. Now let's take a look at more CLAT quant questions for more practice and better conceptual clarity.
Passage 2
During the tourist season at Goa, the data regarding hotel bookings for six of the top hotels - Fairfield, Westin, Tree House, Park Inn, Hilton, and Sea Queen - was collected. Among the bookings made at these hotels 20% was at Fairfield and half of that was at Sea Queen. There were 1250 bookings at Tree House and 60% of that was at Park Inn. The total bookings at Hilton and Westin were 1500 in the ratio of 2: 3 respectively. Out of the total bookings made 28% of them did not turn up. One-sixth of those who turned up were at Park Inn whereas 15% of those who turned up were at Westin. Of the total bookings made at Sea Queen 60% turned up. At Fairfield 750 of them turned up whereas at Hilton 75% of those that booked came.
1. What percentage of people who made bookings at Tree House turned up?
(a) 72.4%
(b) 78.4%
(c) 76.8%
(d) 78.2%
2. What was the ratio of the number of persons that did not turn up at Park Inn and Fairfield respectively?
(a) 3:2
(b) 5:2
(c) 3:4
(d)3:5
3. Of the total bookings at Sea Queen 40% were for sea facing rooms. If all those who booked sea facing rooms turned up, then what percent of those that turned up at Sea Queen did not have sea facing rooms?
(a) 31.11%
(b) 33.33%
(c) 42.44%
(d) 45%
4. If Hilton charges Rs.5,500 per room while booking and it is non-refundable, then what was the revenue made by the hotel from those that did not turn up?
(a) Rs.8.25 lakh
(b) Rs.11.55 lakh
(c) Rs.9.75 lakh
(d) Rs.7.95 lakh
Given tabulated form contains answers of the following questions
Hotel | Bookings | Turned up | Didn't Turn up |
Fairfield | 20 % of 5000 = 1000 | 750 | 1000 − 750 = 250 |
Westin | 1500 × 3 / 5 = 900 | 3600 × 0.15 = 540 | 900 − 540 = 360 |
Tree House | 1250 | 3600 − ( 750 + 540 + 600 + 450 + 300 ) = 960 | 1250 − 960 = 290 |
Park Inn | 1250 × 0.6 = 750 1250 × 0.6 = 750 | 3600 / 6 = 600 | 750 − 600 = 150 |
Hilton | 1500 × 2 / 5 = 600 | 600 × 0.75 = 450 | 600 − 450 = 150 |
Sea Queen | 10 % of 5000 = 500 | 500 × 0.6 = 300 | 500 − 300 = 200 |
Total | 3500 / 0.7 = 5000 | 5000 × 0.72 = 3600 | 1400 |
Correct Answer - Option c
Correct Answer - Option c
Correct Answer - Option b
Correct Answer - Option a
Also check - Criminal Law Questions for CLAT with Answers
Passage 3
Hotel Aamantran serves only "Thali", having full meals. The price of a Thali is Rs.320. On an average 1500 Thalls are served in a day. The daily expenses of the hotel on raw materials such as rice, dal, oil, vegetables and other ingredients is in the ratio 3:5:6:4:7 respectively. The hotel makes a profit of 60% from this Thall business
1. What is the total expense per day of the hotel on oil and other ingredients only?
(a) Rs. 1,38,000
(b) Rs. 1,56,000
(c) Rs. 1,63,000
(d) Rs. 1,44,000
Correct answer - Option ( b)
SP of a Thali = Rs.320; Profit = 60%; CP = 1.6
= Rs.200
Total daily expense = 1500 x 200 = Rs. 3,00,000
The portion of the expenses spent on oil and other ingredients
=6+7/25= 13/25
Hence, the amount spent on oil and other ingredients = 25 * 300000
=Rs. 1,56,000.
2. On Raksha Bandhan day, the hotel owner increases the price of the Thali to Rs.380 and he adds a special sweet to the existing menu. If the expense per plate on the sweet is Rs.50 and the sale of thalis increases by 30%, then what is the profit made on that day?
(a) Rs.2,53,500
(b) Rs.1,85,300
(c) Rs.2.15,000
(d) Rs.2,05,500
Correct answer - Option a )
Old CP = 320/1.6=200
New CP = 200 + 50 = Rs.250
New SP = Rs.380
Profit per thali 380-250 = Rs.130
Number of thalis after 30% increase in sales = 1500 x 1.3
Hence, total profit made = 1500 x 1.3 x 130= Rs.2,53,500.
3. If the hotel owner got a 25% discount on his weekly purchase of rice, then find the increase in profit during the week.
(a) Rs.66,000
(b) Rs.54,000
(c) Rs.72.000
(d)Rs. 63,0000
Correct answer - Option (d)
Given that rice, dal, oil, vegetables and other ingredients are in the ratio 35: 6:4: 7 respectively. Also, SP = Rs.320; Profit
= 60%; CP =320/1.6 = Rs.200.
So, part of expense formed by rice = 3/25* 200 = Rs.24
4. Out of the total profit in June, the hotel owner pays 40% as wages to the workers and 35% as rent out of the remaining amount he puts aside 40% for upcoming renovation work, then what is the remaining amount of the profit with the owner?
(a) Rs.8,30.000
(b) Rs.8.20,000
(c) Rs.8.10,000
(d) Rs 8,40.000
Correct answer - Option c) SP = Rs.320; Profit = 60%; CP =3/25* 200 = Rs.24
Total monthly profit = 30 x 1500 × 120 = Rs.54,00,000
Amount left after wages and rent are paid = 0.25 x 54,00,000 = Rs. 13,50,000
Amount put aside for renovation = 0.4 × 13,50,000 = Rs.5,40,000
Hence, the remaining amount of the profit with the owner = 13,50,000 - 5,40,000 = Rs.8,10,000.
Also check - Logical Reasoning Questions for CLAT
Passage 4
In a class, 8 top students - A, B, C, D, E, F, G, and H-receive their scores in the Mathematics test. The test was out of 100 marks.
Some pairwise averages of these students is as follows:
1. (A, B, C, D, E) = 75
2. (D, E, F, G, H)=82
3. (A, C, E, F, H) = 82.8
Also, the average of students D and G with lowest and largest scores respectively, is 77.5. E's score is 5% less than B's score. A's score is 15 more than the lowest score. H's score is 1 less than the largest score. If 7 is added to the total score of these 8 students then their average will be 82.
1. What is B's score?
(a) 84
(b) 80
(c) 76
(d) 85
2. If the score of a student J is added, then the average of these 9 students will be an integral value. Which of the following cannot be the score of J?
(a) 91
(b) 89
(c) 80
(d) 71
3. If students with top 4 scores are in Group I of a project and students with lowest 4 scores are in Group II, then what is the absolute difference of average scores of Group I and Group II?
(a) 15.25
(b) 16.75
(c) 17.15
(d) 15.85
4. Out of these 8 students, which of the following pair of student's scores, if not considered, will give the average score of the remaining students as 79?
(a) Hand B
(b) A and G
(c) C and H
(d) B and G
Answers for all the questions for Passage 3 are given below:
Explanation:
(A+ B+ C+ D+ E+ F+ G+ H+ 7)/8=82………i
A+B+C+D+E+F+G+H=649…….ii
A+B+C+D+E=375 F+G+H=274……iii
D+E+F+G+H=410 A+B+C=239…..iv
A +C+ +E+ F+ H) = 414……v
D+G=155 E+F+H=255-A+C=159⇒ B+D+E=216
D and G have the lowest and largest scores respectively. A+B+C+D+E+D+E+F+G+H=375+ 410
[From (ii) and (iii)] A+C+D+E+F+G+H=414+155 = 569 [From (iv) to (v)]
B=649-569 = 80
E's score = 80 x 95/100= 76
D=216-80-76 = 60, and this is the lowest score.
G = 95, this is the highest score.
A's score 60+ 15 = 75
C' score=159-75=84
F's score = 85 and H's score = 94.
Answers with correct option and explanation:
1. b
From the explanation, B's score is 80.
2. a
From the explanation,Total score of all students = 649
J's score has to be such that 649+ x should be divisible by 9.
649+ 89=738 and 738/9 = 82
Same is true for 80 and 71 .
But 649 +91=740 and =740/9= 82.22
Hence, the score of J cannot be 91.
3. b
From the explanation,Average of top 4 scores =95 +94 + 85+ 84/4=89.5
Average of lowest 4 scores =80+76+75+ 60/4= = 72.75
Hence, required difference = 16.75.
4. d
From the explanation,Current sum total of scores of 8 students = 649
Sum total score of 6 students with average 79 = 474
Difference 175 Of the given pairs, B and G satisfy the criterion.
Hence, sum of scores of B and G = 80+ 95 = 175
Also check -CLAT English Questions Papers
CLAT Quantitative Techniques MCQs
To practice more quantitative techniques questions for CLAT exam, students can refer to the CLAT Study Material for Quantitative Techniques section where they will find the diverse topics related to the Quantitative Techniques section along with the proper conceptual text and [practice questions for better conceptual clarity. Some of the CLAT quantitative techniques questions are tabulated below.Furthermore, students can download CLAT Quantitative Techniques questions pdf in which more than 100 comprehension based questions are available for practice.
Trains for CLAT | Fractions as Division for CLAT |
Relative Speed for CLAT | Divisibility Rule and Its Test |
Basic Mathematical Operations for CLAT | Area & Perimeter of Triangle for CLAT |